(Plus JEDEN DEŇ) Koncom apríla lekári uskutočnili v spišskonovoveskej nemocnici unikátnu operáciu. Vytvorili v končatine 41-ročného pacienta s trombózou z okresu Šaľa nový cievny systém pomocou jeho vlastných kmeňových buniek a tým reštartovali krvné zásobovanie nohy.

Odborníci použili tento zásah na odvrátenie amputácie tzv. diabetickej nohy v prípade Štefana Šlégra (41) z okresu Šaľa. „Môj vtedajší ošetrujúci lekár mi prezrel nohu v januári a objednal ma na kontrolu o tri mesiace. V marci mi povedal, že končatinu je potrebné amputovať. Dal mi čas na rozmyslenie. Vydesilo ma to, ale nezmieril som sa s daným stavom. Začal som hľadať spôsob ako sa vyhnúť tomúto dramatickému zásahu,“ rozpráva o krušných chvíľach pán Šléger.

Pomoc v pravý čas

Cez istého bratislavského lekára sa mu podarilo nakontaktovať na odborníkov v Spišskej Novej Vsi. „Dnes som rád, že všetko dobre dopadlo. Cítim sa výborne. Je to neporovnateľné s minulosťou,“ usmieva sa Štefan. Pre Nemocnicu v SNV to bola preméra čo sa týka tohto typu zákroku. Cievna chirurgička Jana Javiľaková sa zaúčala v Ostrave následne pri operácii bol prítomný lekár z martinskej nemocnice, ktorý už vykonal desiatky takýchto operácií.

Celý článok vrátane televízneho prenosu z operácie si môžete prezrieť na stránkach Plus JEDEN DEŇ.