V spišskonovoveskej nemocnici uskutočnili prvú operáciu tohto druhu

Spišská Nová Ves 30. apríla – S pomocou vlastných buniek pacienta sa snažia odvrátiť amputáciu nohy. V nemocnici Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi prvýkrát uskutočnili operáciu, v rámci ktorej lekári aplikovali kmeňové bunky pacienta z kostnej drene do jeho dolnej končatiny. Tie by mali naštartovať rast nových tepien, zlepšiť tak prekrvenie a zachrániť pacientovi nohu. Zákrok prvý raz na Slovensku preplatila zdravotná poisťovňa.

„Nedostatočným prietokom krvi, ktorý je spôsobený zužovaním ciev napríklad pri cukrovke alebo ateroskleróze, začnú tkanivá postupne odumierať. Nedostáva totiž dostatok kyslíka a živín a tak nastáva nedokrvenie končatín, teda ischémia,“ vysvětluje MUDr. Jana Javiľaková zo spišskonovoveskej nemocnice.

Ischemická choroba sa vyvíja v čase. Prejavuje sa bolesťami pri chôdzi, pacienta výrazne limituje v bežných činnostiach a môže vyústiť až do amputácie končatiny. V spišskonovoveskej nemocnici preto v piatok 27. apríla prvýkrát uskutočnili operáciu, kde sa lekári snažili vytvoriť v končatine pacienta nový cievny systém pomocou kmeňových buniek a zlepšiť tak jej krvné zásobovanie.

„Z panvovej kostnej drene sme pomocou tenkej ihly extrahovali vlastné bunky pacienta a po spracovaní ich okamžite aplikovali do svalu nedokrvovanej nohy. Operácia prebehla úspešne a injektované bunky by mali teraz začať vylučovať hormóny, tzv. cytokíny, ktoré prebudia spiace bunky. Z nich sa následne vytvoria nové krvné cievy,“ priblížila Javiľáková. Či bunky pacienta začali správne pracovať možno pozorovať po štyroch až šiestich týždňoch.

Operáciu podstúpil 42-ročný pacient s trombózou zo šalianskeho okresu. „U väčšiny pacientov najskôr ustúpi bolesť, potom sa začnú liečiť rany. S následnou dobrou starostlivosťou o nohy a rany môžu mnohí pacienti začať s fyzioterapiou a chôdzou už krátko po zákroku a implantácii buniek. Implantácia buniek je veľmi bezpečný zákrok a môže sa tak vykonať aj u pacientov, ktorí sú veľmi chorí alebo starí,“ vysvetľuje MUDr. Serhiy Forostyak, vedúci oddelenia výskumu a vývoja zo Slovenského centra tkanív a buniek, v spolupráci s ktorým je metóda na Slovensku vykonávaná.

Zákrok, ktorý nie je bežne hradený, preplatila zdravotná poisťovňa Dôvera. „Liečbu vlastnými kmeňovými bunkami považujeme za progresívnu a vo svete overenú metódu, ktorá pomôže našim poistencov pri ich liečbe a zvýšení kvality života. Snaha nemocnice zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti s využitím inovatívnych postupov nás presvedčila, aby sme do štandardnej zmluvy zahrnuli aj úhradu tohto typu zdravotnej starostlivosti,“ povedal generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.