Lekári opäť vsadili na kmeňové bunky.

Nejeden pacient trpiaci ischémiou, čiže upchatím ciev, si vypočuje hrozivú prognózu: „Vašou jedinou možnosťou je amputácia končatiny.“ Celkovo na svete ochorenie trápi asi sedem miliónov ľudí. Časť z nich sa však aj vďaka našim expertom môže amputácii vyhnúť.

Milióny ľudí na svete

Slovenské centrum tkanív a buniek, ktoré na projekte spolupracuje s Univerzitnou nemocnicou v Martine, vyvinulo špeciálnu metódu liečby vlastnými kmeňovými bunkami z kostnej drene.

Kmeňové bunky sa podieľajú na mnohých regeneračných procesoch, medzi ktoré patrí hojenie rán či výživa tkanív. S postupujúcim vekom však ich schopnosť slabne. Vedci našli spôsob, ako proces obnoviť.

„Niečo mi zobrali zo zadku a pichli mi to do nohy. A ono sa to zahojilo,“ opísal metódu jeden z pacientov, priblížila Renáta Talapková z Univerzitnej nemocnice v Martine

Z laického pohľadu sa teda telo lieči samo. Lekári mu iba asistujú tým, že proces urýchlia a posilnia. Nepoužívajú sa žiadne lieky, implantáty ani nič podobné. Iba vlastné bunky z kostnej drene.

Krv neprúdi

Pri ischémii sa nohy nedokrvujú, cievy v nich sa zužujú a výsledkom je, že tkanivá majú málo živín a kyslíka. Príznaky sú zo začiatku nevýrazné, po čase sa začnú objavovať bolesti pri chôdzi, neskôr aj v pokoji. Ochorenie ohrozuje najmä fajčiarov, diabetikov, ľudí s chronickým ochorením obličiek. Riziko jeho výskytu rastie s pribúdajúcim vekom.

Pri prvých príznakoch lekári odporúčajú zmenu životného štýlu, najmä úpravu jedálničku a pohyb. Neskôr nastupuje takzvaná angioplastika, pri ktorej zavedú do ciev balóniky a vzduchom ich spriechodnia. Druhou možnosťou je odstránenie usadenín z ciev.

Po nich prichádza na rad bypass ciev. Lekári vytvoria akúsi „obchádzku“ okolo upchatej časti a obnovia prietok krvi.

V konečnom štádiu zvanom kritická ischémia dochádza k odumieraniu tkaniva a je nevyhnutná amputácia.

No v súčasnosti sa jej môžu pacienti vyhnúť. Špeciálny zákrok ponúkajú na dvoch miestach – v martinskej nemocnici a v Národnom ústave srdcovo-cievnych chorôb v Bratislave.

Pre poistencov Dôvery je bezplatný, ostatní ho musia hradiť z vlastného vrecka. Cena sa líši podľa závažnosti, možno však hovoriť o tisíckach eur.

Desaťročný výskum

Slovenské centrum tkanív a buniek v spolupráci s martinskou nemocnicou začalo s výskumom už v roku 2007. Po desiatich rokoch zverejnili výsledky bádania s jasným záverom – metóda pomáha.

Štúdie sa zúčastnilo 73 pacientov vo veku 35 až 86 rokov. U všetkých z nich už nefungovali dostupné liečebné metódy a hrozila im amputácia. Až 76 percent ľudí ju vďaka novej liečbe podstúpiť nemuselo.

„Mnohým pacientom sa lepšie hojili rany, uľavilo sa im od bolesti a opäť sa mohli hýbať. U jedného z nich sa dokonca objavilo aj ochlpenie, čo potvrdzuje, že noha sa začala opäť prekrvovať,“ opísala priebeh výskumu Talapková.


Na fotografii MUDR. Gabriel Pallay z českého Národného centra tkanív a buniek a MUDr. Renáta Talapková z Univerzitnej nemocnice v Martine